با تیم مسافرتی سفر تو شیراز سفری امن و به یاد ماندنی را برای خود و عزیزانتان به یادگار بگذارید. .

روستای ابیانه

دیدگاه ها وقتی می خواهیم در مورد روستاهای دیدنی ایران صحبت کنیم، بی شک ابیانه یکی از نام هایی است که به ذهن مان می آید. این روستای زیبا و دیدنی با جاذبه های رنگارنگ تاریخی، مذهبی، فرهنگی و آداب و رسوم جذابش، سالانه گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند و توانسته خودش را در دل همه جا کند. ابیانه امروز روستایی کهن و توریستی است که امکانات خوبی را به مهمانانش می دهد و اوقاتی خوش را به آنها هدیه می کند.

ویژگی های زیادی هستند که این روستا را متمایز می کنند؛ از مردمی که پوشش سنتی شان را حفظ کرده اند تا کوچه هایی که هنوز بوی سنت های دیرین را می دهند. از تاریخ طولانی روستا تا بناهای مذهبی و حتا مراسم نخل گردانی همه و همه از ابیانه روستایی تماشایی و خاص می سازند. آنچه که در بدو ورود به ابیانه و حتا با دیدن دورنمای آن چشم را به خود خیره می کند، رنگ سرخ خانه های روستاست و پس از آن ساختار کوچه ها جالب توجه به نظر می رسند.

نگاهی گذرا به معماری ابیانه

روستا به صورت خطی و در امتداد رودخانه برزرود و بر روی دامنه ای شیبدار شکل گرفته است. قرارگیری ابیانه در دامنه کوه نیز باعث شده تا ساختاری نیمه پلکانی داشته باشد و وقتی از دور به آن نگاه می کنید روستایی چند طبقه به چشم تان می آید. از بعضی زوایا حتا می توان تا چهار طبقه را در این روستا مشاهده کرد. سرازير شدن سيلاب ها در بستر دره و سيلاب های کوهستان های مشرف به روستای ابيانه نیز در شکل گیری روستا به این صورت، بی تاثیر نبوده و موجب استقرار روستا در این موقعیت شده اند. ساختار خانه ها بر دامنه شمالی دره از فرم فيزيکی تپه تبعیت می کنند و در عین حال سعی شده است که جهت رو به قبله کليه این بناها نیز حفظ شود.

ابیانه ویژگی های خاصی به واسطه قرارگیری در کوهستان دارد که از میان آنها می توان به این موارد اشاره کرد:

اجاره سوئیت دانشجویی در شیراز, منزل مبله روزانه در شیراز, کانال تلگرام منزل مبله در شیراز, اجاره روزانه سوئیت در شیراز, خانه اجاره ای روزانه در شیراز, اجاره اتاق ارزان در شیراز, سوییت اجاره ای ارزان در شیراز, اجاره یک روزه منزل در شیراز, اجاره خانه ارزان در شیراز, سفر تو شیراز , lشيراز مبله, مبله شيراز, اجاره منزل مبله در شيراز,اجاره باغ مبله در شيراز,شيراز,اجاره آپارتمان مبله در شيراز,کرايه سوييت ارزان قيمت در شیراز,کرايه منزل مبله درشيراز,کرايه اپارتمان مبله ارزان در شیراز,اجاره باغ براي تولد در شیراز, اجاره اتاق در شيراز, اجاره سوئيت مبله در شیراز, کرایه سوییت مبله در شیراز, منزل مبله شیراز ارزان, اجاره خانه در شیراز برای مسافر, لیست قیمت سوئیت در شیراز, اجاره سوئیت در شیراز با قیمت مناسب, اجاره روزانه سوئیت ارزان در شیراز,

در امان بودن از وزش بادهای شديد که نقش مهمی در حفظ بناها در مقابل فشارهای جانبی و همين طور کنترل حرارت، دارد.

جذب نشدن آب های سطحی در زمين به دلیل جنس سنگی يا رسی آن که آب را در بستر رودخانه جاری می سازد و کشاورزان به راحتی می توانند از آن استفاده کنند.

شکل گیری ساختمان های دو تا سه طبقه که منظره زیبایی را از طبقه دوم به بالا در اختیار ساکنان می گذارد. البته تابش نور خورشيد و جريان هوا در این ساختمان ها به تهويه و مطبوع شدن هوای فضاهای داخلی نیز کمک می کند.

ابیانه در گذشته دو دروازه ورودی داشت؛ دروازه زیارتگاه در غرب روستا، در کنار محل فعلی بانک و دروازه هرده در ورودی شرقی روستا در محله هرده. ورود به روستا تنها از این دروازه ها صورت می گرفت؛ اما امروزه از جهات مختلف می توان وارد روستا شد.

 در دامنه‌های شیب‌دار فضای کافی برای ساخت و ساز خانه نیست و به همین دلیل هر خانواده ابیانه ای انبار غار مانندی در تپه های یک کیلومتری روستا، در کنار جاده و نرسیده به ابیانه دارد تا برای نگهداری دام، آذوقه زمستانی و اشیای غیرضروری از آن استفاده کند. درهای کوتاه و محقر نشانه های این غارها هستند. خانه غلام نادر شاه و خانه نایب حسین کاشانی از خانه های قدیمی ابیانه به شمار می روند و میراث مهمی برای این روستا هستند.

 

 

مصالح مورد استفاده 

خشت، آجر و سنگ و چوب گردو مصالح به کار رفته در ساخت و ساز ابیانه هستند و نمای خارجی خانه ها، با خاک سرخی پوشیده شده است که از معدن مجاور روستا تامین می شود. 

بناهای روستا به طور کلی با چند گروه از مصالح شکل گرفته اند:

۱- مصالحی مانند سنگ و خشت به عنوان عناصر سازه ای عمودی در ديوارها، جرزها و ... و  سنگ های طبيعی کوه در پی های بناها

۲- انواع چوب از درختان کبوده، تبريزی، چنار، صنوبر، شاخ و برگ بيد، نی و مانند آنها به عنوان عنصر کششی در سقف ها و سردر بازشوها و ...

۳- ملات خاک قرمز و کاه به عنوان پوشش بیرونی و درونی خانه ها. این خاک به دلیل چرب بودن دوام زیادی دارد و از نفوذ رطوبت جلوگیری می کند. خاک زرد (هوک زرا) و خاک سفيد (هوک اسپی) نیز از مصالح مصرفی به شمار می روند اما دوام خاک قرمز را ندارند.

محله های روستا

افزایش جمعیت، گسترش روستا را به دنبال داشت و این امر باعث شد تا محله های مختلفی شکل بگیرند. ابیانه ۳ محله اصلی دارد: 

هِرده _ پایین ده

محله یوسمون 

محله پَل _ بالاده

محله یوسمون و محله پل، محلات بالای ده هستند و به قولی ارباب نشین بوده اند. محله هرده در شرق ده واقع شده است و از میان ده (میون ده) تا غرب و جنوب ده نیز محلات بالای ده خوانده می شود. 

امروزه ساخت و سازهای جدید در غرب و ورودی غربی روستا و محله هایی به نام زیارتگاه و پنجه علی انجام گرفته اند. با توجه به این محلات، سه مسیر اصلی در ابیانه به وجود آمده است:

۱- راشتا یا راسته اصلی: از دروازه پایین ده در شرق ابیانه تا نانوایی و دروازه بالای ده را شامل می شود.

۲- کوچه پشت: از مدرسه در غرب تا دروازه پایین ده را در بر می گیرد. این مسیر موازی با مسیر راسته اصلی است.

۳- کوچه یوسمون: از خانقاه تا میدان یوسمون ادامه دارد.


روستای ابیانه

اصفهان مبله, مبله اصفهان, اجاره سوييت ارزران در اصفهان, رزرو منزل مبله در اصفهان, اجاره منزل مبله در اصفهان, کرايه سوييت مبله در اصفهان, کرايه سوييت مبله ارزران در اصفهان, رزرو سوئيت مبله ارزان در اصفهان , اجاره سوئيت ارزران در اصفهان ,کرايه سوئيت ارزران در اصفهان , کرايه سوئيت مبله در اصفهان , کرایه منزل مبله در اصفهان, کرایه اتاق مبله در اصفهان, اجاره اتاق مبله در اصفهان, منزل مبله اصفهان, لیست قیمت سوئیت در اصفهان, اجاره خانه در اصفهان برای مسافر, اجاره سوئیت در اصفهان با قیمت مناسب, اجاره روزانه سوئیت ارزان دراصفهان, اجاره سوئیت دانشجویی در اصفهان, اجاره روزانه سوئیت در اصفهان, منزل مبله روزانه دراصفهان, کانال تلگرام منزل مبله دراصفهان, اجاره روزانه سوئیت در اصفهان, خانه اجاره ای روزانه در اصفهان, اجاره اتاق ارزان در اصفهان, سوییت اجاره ای ارزان در اصفهان, اجاره یک روزه منزل در اصفهان, اجاره خانه ارزان در اصفهان, safar2shiraz, @safar2esfahan, اجاره منزل مبله در اصفهان روزانه, خانه اجاره ای یک شبه در اصفهان, خانه اجاره ای برای مسافران در اصفهان, قیمت کرایه اتاق در اصفهان,

پیگیری / جستجو