با تیم مسافرتی سفر تو شیراز سفری امن و به یاد ماندنی را برای خود و عزیزانتان به یادگار بگذارید. .

بازار وکیل

بازار وکیل شهر شیراز یکی از معروفترین بازارهای سنتی و تاریخی ایران می باشد...

بازار وکیل شهر شیراز یکی از معروفترین بازارهای سنتی و تاریخی ایران می باشد. (شیراز مبله)این بازار که به فرمان کریم خان زند (۱۱۷۲ - ۱۱۹۳ ه. ق) بنا شده، ا.(منزل مبله در شیراز)مروزه در مرکز شهر شیراز (شرق میدان شهدا) واقع شده است. (مسجد و حمام تاریخی وکیل نیز در کنار این بازار هستند) بازار طویل خوش طرحی که از بهترین آثار کریم خان زند بوده(اجاره منزل مبله در شیراز)و تا به امروز تقریباً سالم و پابرجای در شیراز باقیمانده، به «بازار وکیل»شهرت دارد. (شیراز مبله)و تصور می‌ شود شهریار زند بعد از مشاهده بازار قدیمی لار (از آثار زمان شاه عباس ) طرح آن را در شیراز اجرا کرده است. .(منزل مبله در شیراز)همه ی کارهای بازرگانی، خرید و فروش کالاهای داخلی و خارجی و مبادلات پایاپای، صدور یا دریافت حواله جات و صرافیها همگی در حجره‌های این بازار صورت می‌گرفته است (اجاره منزل مبله در شیراز)و در واقع بازار وکیل بسان قلب واقعی شیراز بوده و همه ی امور بازرگانی در آنجا جریان داشته‌ است. (شیراز مبله)

این بازار از نزدیکی دروازه اصفهان تا مدخل بازارهای قدیم امتداد داشته(شیراز مبله)و شامل حجره‌هائی با سکوی پهن در طرفین و ۷۴ دهانه طاق‌های بلند و متناسب می باشد .(منزل مبله در شیراز)و چهار سوق بلندی در میان آن قرار دارد .(اجاره منزل مبله در شیراز)که بازارهای فرعی، غربی و شرقی آنرا قطع می‌ کند. (شیراز مبله) مصالح ساختمانی این بازارها گچ، آجر و آهک می باشد که روی پایه‌هائی از تخته سنگ‌های تراشیده واقع است. (اجاره منزل مبله در شیراز)سقف چهار سوق که از چهار طرف آن چهار بازار منشعب می‌شود بسیار بلند و با سبک معماری زیبایی ساخته شده‌است. .(منزل مبله در شیراز)

قسمت‌های مختلف این بازارها،براساس کارهای صنعتی که در آن صورت می‌گرفته بنام‌های مخصوص همان صنعت خوانده می‌شود. (شیراز مبله)نظیر: بازار بزرگ که انواع کالاها در آن یافت می‌شد. (اجاره منزل مبله در شیراز) بازار بزازان، بازار بلور فروشان، بازار خیاطها، بازار کلاهدوزها، بازار سراج‌ها و بازار شمشیرگرها. .(منزل مبله در شیراز)

بازار وکیل در ردیف آثار تاریخی کشور به شماره ۹۲۴ ثبت ملی شده است (اجاره منزل مبله در شیراز)و اداره کل حفاظت آثار باستانی ایران در حفاظت آن کوشا می باشد. فرصت‌الدوله شیرازی در آثار عجم درباره این بازار چنین می‌نویسد: 

بازار وکیل یکی از بازارهای مرحوم کریم خان وکیل است. (شیراز مبله) شالوده‌های آن از سنگ‌های بزرگ ساخته شده و در وسط بازار چهارسوئی است که سقفش بسیار بلند و طرازش دلپسند است. کمتر بازاری در ایران بدین اسلوب و بنیان دیده می‌شود. یک بازار بزرگ تا برسد به چهارسوی مذکور چهل و یک طاق است، .(منزل مبله در شیراز)آنرا بازار بزازان گویند از هر گونه اقشمه و امتعه دارد. سمار و بلورفروش و خیاط و غغیره نیز در آن هست. (شیراز مبله)بازار دیگر چهل و شش طاق است آنرا بازار کلاهدوزان نامند از کلاهدروز و اصناف دیگر دارد مع بسیاری از صرافان. (اجاره منزل مبله در شیراز)

بازار دیگر ده طاق است در آن تمام سراج و ترکش‌دوزاند در وسط بازار اول که بازار بزازان باشد نیز بازاری است (اجاره منزل مبله در شیراز)یازده طاق در آن جماعت شمشیرگرانند. (شیراز مبله)درب این بازار منتهی می‌شود بدرب مسجد وکیل... بازار وکیل در هنگام امتداد خیابان زند از طرف شهرداری شکافته شده بطوری که امروز خیابان زند عمود بر آن و از نزدیک چهار سوق بازار می‌گذرد.(منزل مبله در شیراز)


بازار وکیل

شیراز مبله,مبله شیراز,منزل مبله شیراز,منزل مبله در شیراز,اجاره منزل مبله در شیراز,باغ مبله شیراز,باغ مبله در شیراز,اجاره باغ مبله در شیراز,آپارتمان مبله شیراز,آپارتمان مبله در شیراز,اجاره آپارتمان مبله در شیراز,هتل آپارتمان مبله شیراز,هتل آپارتمان مبله در شیراز,اجاره هتل آپارتمان مبله در شیراز,سوئیت مبله شیراز,سوئیت مبله در شیراز,اجاره سوئیت مبله در شیراز,سوییت مبله شیراز,سوییت مبله در شیراز,اجاره سوییت مبله در شیراز,منزل دربست شیراز,منزل دربست در شیراز,اجاره منزل دربست در شیراز,ویلا باغ مبله شیراز,ویلا باغ مبله در شیراز,اجاره ویلا باغ مبله در شیراز,هتل آپارتمان شیراز,هتل آپارتمان در شیراز,مبله شیراز,منزل مبله,آپارتمان مبله,سوئیت مبله,سوییت مبله,خانه مبله,باغ مبله,هتل آپارتمان,اجاره هتل شیراز,اجاره هتل در شیراز,اجاره هتل آپارتمان در شیراز,سفر به شیراز,سفر به شهر شیراز

پیگیری / جستجو