با تیم مسافرتی سفر تو شیراز سفری امن و به یاد ماندنی را برای خود و عزیزانتان به یادگار بگذارید. .

سرای مشیر

سرای مشیر یا سرای گلشن از آثار دوره قاجاریه در شیراز می باشد...

سرای مشیر یا سرای گلشن از آثار دوره قاجاریه در شیراز می باشد(شیراز مبله)که در انتهای جنوبی بازار وکیل در گوشه شرقی آن واقع شده است.(منزل مبله در شیراز)این سرا که دارای طرح و نقشه ای دایره ای (هشت گوش) است،(اجاره منزل مبله در شیراز) بوسیله میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک بنا شده است. (شیراز مبله)

سر در ورودی سرای مشیر، دو طبقه کاشی کاری شده می باشد.(منزل مبله در شیراز)ودر زیر آن کتیبه ای کاشی کاری شده با زمینه لاجوردی و خط نستعلیق عبارت سرای گلشن بنای مرحمت پناه حاجی میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک شیرازی را نمایان می کند. (شیراز مبله)حجره های طبقه یا اشکوب اول، تودرتو بوده .(اجاره منزل مبله در شیراز)و از طریق راهرویی به حیاط وصل می شوند. .(منزل مبله در شیراز) این حجره ها دارای درهای چوبی منبت و مشبکی هستند که از چوب ساج ساخته شده اند.(اجاره منزل مبله در شیراز)در وسط حیاط حوض بزرگ هشت ضلعی ای واقع است (شیراز مبله)که لبه و پاشویه آن از سنگ های متفاوت یکپارچه ساخته شده.(اجاره منزل مبله در شیراز)

و در آن سه فواره قرار دارد.و چهار طرف این حوض را باغچه هایی احاطه کرده اند.(منزل مبله در شیراز)کف پوش سرای مشیر، قطعات کوچک سنگ می باشد. .(اجاره منزل مبله در شیراز)

در ضلع شرقی و غربی حیاط، مغازه ها و راهروهایی هستند(منزل مبله در شیراز)که در مغازه ها همگی ارسی های چوبی بوده که با شیشه های رنگی تزیین شده اند. (شیراز مبله)معماری این بنا،از معماری کاروانسراهای صفوی بر گرفته شده است.(منزل مبله در شیراز)در زمان حکومت پهلوی به دستور فرح دیبا، کاشی های ریخته و درک های فرسوده و شکسته این بنا مورد مرمت قرار گرفت. .(اجاره منزل مبله در شیراز)

این بنا با رنگ زرد و طرح های گلدانی معرف سبک اختلاط  می باشد (شیراز مبله)که در زمان حکومت قاجار رایج شده بود.(منزل مبله در شیراز)سازمان میراث فرهنگی، این بنا را در سال 1347 ه.ش . با شماره 424  ثبت تاریخی کرده است. (شیراز مبله)

 

 

 

 

 

 

 


سرای مشیر

شیراز مبله,مبله شیراز,منزل مبله شیراز,منزل مبله در شیراز,اجاره منزل مبله در شیراز,باغ مبله شیراز,باغ مبله در شیراز,اجاره باغ مبله در شیراز,آپارتمان مبله شیراز,آپارتمان مبله در شیراز,اجاره آپارتمان مبله در شیراز,هتل آپارتمان مبله شیراز,هتل آپارتمان مبله در شیراز,اجاره هتل آپارتمان مبله در شیراز,سوئیت مبله شیراز,سوئیت مبله در شیراز,اجاره سوئیت مبله در شیراز,سوییت مبله شیراز,سوییت مبله در شیراز,اجاره سوییت مبله در شیراز,منزل دربست شیراز,منزل دربست در شیراز,اجاره منزل دربست در شیراز,ویلا باغ مبله شیراز,ویلا باغ مبله در شیراز,اجاره ویلا باغ مبله در شیراز,هتل آپارتمان شیراز,هتل آپارتمان در شیراز,مبله شیراز,منزل مبله,آپارتمان مبله,سوئیت مبله,سوییت مبله,خانه مبله,باغ مبله,هتل آپارتمان,اجاره هتل شیراز,اجاره هتل در شیراز,اجاره هتل آپارتمان در شیراز,سفر به شیراز,سفر به شهر شیراز

پیگیری / جستجو