با تیم مسافرتی سفر تو شیراز سفری امن و به یاد ماندنی را برای خود و عزیزانتان به یادگار بگذارید. .

آرامگاه سعدی

آرامگاه سعدی (شیراز مبله) که به سعدیه نیز مشهور است در تنگ سعدی و در دامنه کوهی به نام فهندژ (پهندژ) و در قریه ای به همین نام واقع شده است اکنون این قریه با اتصال به شهر به شهرک سعدی معروف است.

آرامگاه سعدی (شیراز مبله) که به سعدیه نیز مشهور  است در تنگ سعدی و در دامنه کوهی به نام فهندژ (پهندژ) و در قریه ای به همین نام واقع شده است اکنون این قریه با اتصال به شهر به شهرک سعدی معروف است. این مکان در شمال شرقی شهر شیراز  قرار گرفته ،و  بعد از حافظیه دومین پایگاه فرهنگی و محل گردهمایی (اجاره منزل مبله در شیراز) دوستداران ادب  در این شهر محسوب (شیراز مبله) میشود. مکان کنونی آرامگاه سعدی، در (هتل آپارتمان در شیراز) ابتدا خانقاه شیخ اجل  بوده که وی اواخر عمرش را در آنجا می‌ گذرانده و سپس (هتل آپارتمان در شیراز) در همان‌ جا دفن شده‌ است.

اولین مقبره وی (اجاره منزل مبله در شیراز) در قرن هفتم  به وسیله ی خواجه شمس الدین محمد صاحب‌ دیوانی وزیر معروف آباقاخان، بر مزار سعدی ساخته شد. در سال ۹۹۸ به حکم یعقوب ذوالقدر، حکمران فارس، آرامگاه شیخ (شیراز مبله) ویران گشت و اثری از آن باقی نماند. در سال ۱۱۸۷ هجری قمری به دستور کریمخان زند، عمارتی ملوکانه از گچ و آجر بر فراز مزار شیخ بنا  گشت که شامل ۲ طبقه بود. طبقه (شیراز مبله) پایین راهرویی  داشت که پلکان طبقه دوم از آنجا شروع می‌شد. در دو(هتل آپارتمان در شیراز)  طرف راهرو نیز دو اتاق کرسی دار ساخته شده بود. در اتاقی که سمت شرق راهرو بود، مزار سعدی قرار  گرفته بود و یک  معجر چوبی آن را احاطه کره بود. قسمت غربی راهرو نیز  به موازات قسمت شرقی، شامل دو اتاق بود، که بعدها شوریده (فصیح الملک) شاعر نابینای شیرازی در اتاق غربی این قسمت دفن شد. (اجاره منزل مبله در شیراز) طبقه بالای ساختمان نیز هم مانند طبقه زیرین بود، (شیراز مبله) با این تفاوت که بر روی اتاق شرقی که قبر سعدی  قرار داشت ، به احترام شیخ اتاقی ساخته نشده بود و سقف آن به اندازه دو طبقه ارتفاع داشت. بنایی که در زمان کریمخان ساخته شده بود تا سال ۱۳۲۷ هجری شمسی برجا (هتل آپارتمان در شیراز) ماند. در سال ۱۳۲۹ به وسیله ی علی‌ اصغر حکمت و انجمن آثار ملی ایران، بنای کنونی به جای ساختمان قدیمی ساخته شد و مراسم افتتاح رسمی آن در اردیبهشت ماه ۱۳۳۱ برگزار شد (شیراز مبله) که این بنا با اقتباس از کاخ چهل ستون و تلفیقی از معماری قدیم و جدید ایرانی توسط محسن فروغی ساخته شد.در داخل آرامگاه نیز هفت کتیبه گلستان و بوستان به خط استاد بوذری نوشته (هتل آپارتمان در شیراز) شده است. در زیرزمین این مکان حوضخانه ای با آب زلال و ماهی های زیبا  قرار دارد. هم چنین  محوطه باغ به سبک ایرانی گلکاری، درختکاری (اجاره منزل مبله در شیراز) و باغچه بندی شده‌ است. در وسط حیاط دو حوض مستطیل شکل، با جهت شمالی – جنوبی در دو طرف محوطه آرامگاه قرار دارد و (اجاره منزل مبله در شیراز) حوض دیگری در جهت شرقی – غربی در مقابل ایوان اصلی بنا واقع شده‌ است.پشت باغ دلگشا و نرسیده به آرامگاه سعدی در(شیراز مبله) خیابان اصلی آبشار مصنوعی بسیار زیبایی  قرار دارد که مسافران وگردشگران قبل از ورود به آرامگاه (شیراز مبله) سعدی ساعتی را در کنار (شیراز مبله) آن به تفریح (هتل آپارتمان در شیراز) و استراحت (اجاره منزل مبله در شیراز) می پردازند.


آرامگاه سعدی

شیراز مبله,مبله شیراز,منزل مبله شیراز,منزل مبله در شیراز,اجاره منزل مبله در شیراز,باغ مبله شیراز,باغ مبله در شیراز,اجاره باغ مبله در شیراز,آپارتمان مبله شیراز,آپارتمان مبله در شیراز,اجاره آپارتمان مبله در شیراز,هتل آپارتمان مبله شیراز,هتل آپارتمان مبله در شیراز,اجاره هتل آپارتمان مبله در شیراز,سوئیت مبله شیراز,سوئیت مبله در شیراز,اجاره سوئیت مبله در شیراز,سوییت مبله شیراز,سوییت مبله در شیراز,اجاره سوییت مبله در شیراز,منزل دربست شیراز,منزل دربست در شیراز,اجاره منزل دربست در شیراز,ویلا باغ مبله شیراز,ویلا باغ مبله در شیراز,اجاره ویلا باغ مبله در شیراز,هتل آپارتمان شیراز,هتل آپارتمان در شیراز,مبله شیراز,منزل مبله,آپارتمان مبله,سوئیت مبله,سوییت مبله,خانه مبله,باغ مبله,هتل آپارتمان,اجاره هتل شیراز,اجاره هتل در شیراز,اجاره هتل آپارتمان در شیراز,سفر به شیراز,سفر به شهر شیراز

پیگیری / جستجو