با تیم مسافرتی سفر تو شیراز سفری امن و به یاد ماندنی را برای خود و عزیزانتان به یادگار بگذارید. .

قلعه های نیریز

در زمان‌های گذشته (اجاره باغ در عید) که امنیت وجود نداشته و حاکمان برای توسعه‌ی (اجاره باغ در نوروز) مقر حکمرانی خود اقدام به تصرف شهرهای همجوار خود می‌کردند، جنگ و درگیری سختی بین طرفین بوجود می آمد و (اجاره باغ در عید) عده‌ای هم (اجاره باغ در نوروز) در این راه کشته می‌شدند و آن‌هایی که شکست می‌خوردند اموال و هستیشان (اجاره باغ در نوروز) به چپاول و غارت می‌رفت. به همین دلیل مردم برای در امان ماندن، بیشتر (اجاره منزل مبله در عید) در قلعه‌ها که دارای (اجاره باغ در نوروز) دیوارهای قطور و بلند و برج‌های مستحکم بود زندگی می‌کردند. (اجاره باغ در عید) پیرامون قلعه‌ها هم گودال هایی (خندق) که ارتفاع و پهنای زیادی داشت (اجاره باغ در نوروز) حفر می‌کردند و گاهی این گودال را پر از آب می کردند.

در زمان‌های گذشته (اجاره باغ در عید) که امنیت وجود نداشته و حاکمان برای توسعه‌ی (اجاره باغ در نوروز) مقر حکمرانی خود اقدام به تصرف شهرهای همجوار خود می‌کردند، جنگ و درگیری سختی بین طرفین بوجود می آمد و (اجاره باغ در عید) عده‌ای هم (اجاره باغ در نوروز) در این راه کشته می‌شدند و آن‌هایی که شکست می‌خوردند اموال و هستیشان (اجاره باغ در نوروز) به چپاول و غارت می‌رفت. به همین دلیل مردم برای در امان ماندن، بیشتر (اجاره منزل مبله در عید) در قلعه‌ها که دارای (اجاره باغ در نوروز) دیوارهای قطور و بلند و برج‌های مستحکم بود زندگی می‌کردند. (اجاره باغ در عید) پیرامون قلعه‌ها هم گودال هایی (خندق) که ارتفاع و پهنای زیادی داشت (اجاره باغ در نوروز) حفر می‌کردند و گاهی این گودال را پر از آب می کردند. هم چنین ساکنان (اجاره منزل مبله در عید) قلعه جهت عبور و مرور خود، (اجاره باغ در عید) روبروی درِ دژ یا قلعه، پل موقتی می‌گذاشتند و در صورت لزوم پل را تخریب یا برمی‌داشتند. (اجاره منزل مبله در عید) شب‌ها و همچنین در هنگام خطر (اجاره باغ در عید) در روزها، دَرِ قلعه و دژ بسته می‌شد. در جاهایی که قلعه و دژ نبود یا به بیان (اجاره باغ در نوروز) دیگر مردم خارج از دژ و در شهر زندگی می‌کردند. 

قلعه‌ی سیوش‌بیگ

این قلعه در سمت باختر قلات (اجاره باغ در نوروز) خواجه‌ی خضر قرار گرفته است.  (اجاره باغ در عید) زمین آن (اجاره باغ در نوروز) به زمین قلعه معروف بود و تا مدتی پیش بخشی از دیوارهای آن بجا مانده بود و در مالکیت حبیب‌الله بهرامی فرزند (اجاره باغ در نوروز) اسدالله بود. وی بخشی از زمین را پیش از انقلاب (اجاره منزل مبله در عید) سال ۵۷ به آموزش و پرورش اهداء کرد و مدرسه‌ی راهنمایی حبیب‌الله بهرامی در آن بنا گردید. (اجاره باغ در عید) باقی مانده ی زمین قلعه «سیوش بیگ» را مردم خریداری و در آن منزل شخصی (اجاره باغ در نوروز) ساختند و اکنون در آن منازل زندگی می‌کنند. 

 قلعه‌ی نی‌ریز در زمان شبانکارگان

قلعه‌ای در زمان اتابکان فارس و شبانکاره در نی‌ریز وجود داشته (اجاره باغ در عید) و حاکم آن نیز امیر حسین‌خان شول بوده و مکانش هنوز مشخص نشده؛ اما ماجرا چنین است: اتابکان که مرکز فرمانروایی آن‌ها (اجاره باغ در نوروز) شیراز بوده و حاکمان (اجاره منزل مبله در عید) شبانکاره که پایتختشان ایج بوده است بر سر تصرف نی‌ریز همیشه در جنگ و نبرد بوده‌اند. زمانی این شهر در قلمرو اتابکان (اجاره باغ در نوروز) و زمانی در تصرف شبانکاره قرار (اجاره باغ در عید) می‌گرفت. تا این‌که نظام‌الدین حسن شبانکاره‌ای با نیرنگ (اجاره باغ در نوروز) و با کشتن چهل نفر از خانواده ی عمیدان (اجاره منزل مبله در عید) که حاکم نی‌ریز بودند، بخشی از نی‌ریز را تصرف میکنند. (اجاره باغ در نوروز) اما بر قسمت دیگر نی‌ریز که امیر حسین‌خان شول از طرف اتابکان حاکم بوده و در (اجاره باغ در عید) قلعه بسر می‌برده (اجاره باغ در نوروز) نتوانستند تسلط پیدا کنند. در آن روزگار هرروز عده‌ای از اهالی نی‌ریز به قلعه می‌رفتند و هنگام (اجاره منزل مبله در عید) ورود به قلعه آن‌ها را بازرسی می‌کردند. (اجاره باغ در عید) قلعه همچنان در دست امیر حسین‌خان شول می‌ماند تا این‌یک نفر به نام جعفر و به‌اتفاق عده‌ای که جمعاً ده نفر بودند (اجاره باغ در نوروز) طبق روال (اجاره باغ در عید) همیشه نزد امیر حسین‌خان شول می‌روند. و در آنجا امیر حسین خان (اجاره منزل مبله در عید) را میکشد (اجاره باغ در نوروز) و از بالای بام قلعه سرش را به پایین می‌اندازد و می‌گوید (اجاره باغ در عید) حکومت، (اجاره منزل مبله در عید) حکومت قطب‌الدین فرزند نظام‌الدین (اجاره باغ در نوروز) حسن شبانکاره‌ای. بعد از آن دولت شبانکاره حکومت نی‌ریز را به کریم‌الدین روزبه که مهتر و بزرگ‌تر (اجاره منزل مبله در عید) آن ده نفر بوده می‌دهد. این جنین تمامی نی‌ریز با حقه و کلک و جاسوسی در تصرف حکام شبانکاره قرار می‌گیرد (اجاره باغ در نوروز) و بعداً شبانکاره از راه نی‌ریز کرمان را هم متصرف می‌شوند

  قلعه‌ی سیف‌آباد

این قلعه که در شمال نی‌ریز قرار داشته خود از دو قلعه ی (اجاره باغ در عید)  چسبیده به هم (اجاره باغ در نوروز) تشکیل‌شده است؛ یکی به نام قلعه سیف‌آباد قدیم در سمت شمال است که (اجاره باغ در نوروز)  طبق گفته ی قنبر نویدی فرزند خان میرزا آن را سیف‌الدوله ساخته است. (اجاره منزل مبله در عید) نویدی می‌گوید: قلعه یک گرمابه هم (اجاره باغ در نوروز)  داشته در خارج دژ که در سمت خاور خندق کنار آب‌انبار بوده است. (اجاره منزل مبله در عید) آثار برکه هنوز پابرجاست. دیگری به نام قلعه ی (اجاره باغ در نوروز)  سیف‌آباد نو یا جدید در بخش جنوبی است که آن را حاج زین‌العابدین خان حاکم نی‌ریز (متوفی پنجم فروردین‌ماه سال ۱۲۶۹ هـ. ق) بناکرده است. قلعه ی سیف‌آباد دو در بزرگ چوبی داشته. یکی مربوط به قلعه ی  (اجاره منزل مبله در عید) قدیم و دیگری (اجاره باغ در نوروز) مربوطه به قلعه ی (اجاره باغ در عید) جدید که در وسط دو دیوار قلعه قرار داشته و دو دژ به هم راه داشته‌اند. این قلعه دارای (اجاره منزل مبله در عید) دیوارهای قطور بسیار بلند و برج‌های محکم و عالی است. (اجاره باغ در نوروز) گفته اند که : (اجاره منزل مبله در عید) ملاحسن لب ‌شکری  فرزند عبدالسمیع (اجاره باغ در نوروز) شیرازی الاصل نی‌ریزی المسکن را زیردستان فتحعلی‌خان در قلعه ی  سیف‌آباد کشته‌اند. ملاحسن لب‌شکری و برادرش ملاباقر (اجاره باغ در عید) که پیش نماز بوده است،هر دو در نی‌ریز دار فانی را وداع گفته اند و هر دو در (اجاره منزل مبله در عید) نی‌ریز وفات کرده (اجاره باغ در عید) و به خاک (اجاره باغ در نوروز)  سپرده ‌شده‌اند. 

 قلعه‌ی حاجی حسین

این قلعه در باختر نی‌ریز کنار(اجاره باغ در نوروز) مسجد جوادالائمه(ع) و درمانگاه ولی‌عصر (اجاره منزل مبله در عید) قرار (اجاره باغ در نوروز) داشته است. این قلعه دارای خندق و در چوبی (اجاره باغ در عید) بزرگی بوده و یک آب انبار بزرگ در بیرون خندق در (اجاره منزل مبله در عید) سمت جنوب خاور (اجاره باغ در عید) واقع بوده است. بخشی از مسجد جواد الائمه(ع) جای برکه ساخته شده است.

 

 قلعه‌ی محمودخان

قلعه ی  محمود خان از دو قلعه (اجاره باغ در عید) که یکی (اجاره منزل مبله در عید) در داخل و دیگری در محیط آن بنا گردیده تشکیل‌شده است. قلعه ی اول را حاج تقی بناکرده که گودال پیرامون (اجاره باغ در نوروز) آن هنوز پابرجاست و قلعه ی دوم (اجاره منزل مبله در عید) را که دور آن و بیرون (اجاره باغ در عید) خندق ساخته‌شده، محمود خان بناکرده است. (اجاره منزل مبله در عید) دو قلعه را روی‌هم قلعه ی (اجاره باغ در نوروز) محمود خان می‌نامند که دیوارهای بسیار (اجاره باغ در نوروز) بلند و قطور و برج‌های (اجاره باغ در عید) مستحکم باشکوه داشته و دارای درِ چوبی (اجاره منزل مبله در عید) بزرگی در خاور قلعه بوده است. قلعه دارای یک باب مسجد (اجاره باغ در عید) با طاق‌های گنبدی شکل زیبا نیز بوده است. (اجاره منزل مبله در عید) همچنین در این قلعه حسینیه‌ای (اجاره باغ در نوروز) به شکل چهارگوش وجود داشته که درون آن‌یک (اجاره باغ در عید) درخت تنومند کهن‌سال (اجاره منزل مبله در عید) وجود داشته است. این قلعه ی  بلند دارای (اجاره باغ در نوروز) گرمابه و آب‌انبار نیز بوده. هنگام ورود  از در وارد قلعه شده از داخل حسینیه عبور (اجاره منزل مبله در عید) کرده. دور قلعه هم  (اجاره باغ در عید) یک خندق بزرگ (اجاره باغ در نوروز) پهن با ارتفاع زیاد وجود داشته. این قلعه دارای دو گودال یکی (اجاره منزل مبله در عید) در بخش داخلی (اجاره باغ در نوروز) و دیگری در قسمت بیرونی بوده است. (اجاره باغ در عید) این قلعه پس از پیروزی انقلاب اسلامی به محله ی (اجاره منزل مبله در عید)  شهید بهشتی (اجاره باغ در نوروز) تغییر نام داده است. (اجاره باغ در عید) قلعه ی (اجاره منزل مبله در عید) محمود خان (اجاره باغ در نوروز) دارای یک قبرستان  بود که در خاور قلعه خارج از خندق قرار داشت. در حال (اجاره باغ در نوروز) حاضر این قبرستان (اجاره باغ در عید) تخریب‌ شده است.


قلعه های نیریز

شیراز مبله,مبله شیراز,منزل مبله شیراز,منزل مبله در شیراز,اجاره منزل مبله در شیراز,باغ مبله شیراز,باغ مبله در شیراز,اجاره باغ مبله در شیراز,آپارتمان مبله شیراز,آپارتمان مبله در شیراز,اجاره آپارتمان مبله در شیراز,هتل آپارتمان مبله شیراز,هتل آپارتمان مبله در شیراز,اجاره هتل آپارتمان مبله در شیراز,سوئیت مبله شیراز,سوئیت مبله در شیراز,اجاره سوئیت مبله در شیراز,سوییت مبله شیراز,سوییت مبله در شیراز,اجاره سوییت مبله در شیراز,منزل دربست شیراز,منزل دربست در شیراز,اجاره منزل دربست در شیراز,ویلا باغ مبله شیراز,ویلا باغ مبله در شیراز,اجاره ویلا باغ مبله در شیراز,هتل آپارتمان شیراز,هتل آپارتمان در شیراز,مبله شیراز,منزل مبله,آپارتمان مبله,سوئیت مبله,سوییت مبله,خانه مبله,باغ مبله,هتل آپارتمان,اجاره هتل شیراز,اجاره هتل در شیراز,اجاره هتل آپارتمان در شیراز,سفر به شیراز,سفر به شهر شیراز

پیگیری / جستجو