با تیم مسافرتی سفر تو شیراز سفری امن و به یاد ماندنی را برای خود و عزیزانتان به یادگار بگذارید. .

پل خواجو

پل خواجو(اجاره باغ در نوروز) یکی از زیباترین پل های زمان صفویه (اجاره منزل مبله در عید)می باشد...

پل خواجو(اجاره باغ در نوروز)  یکی از زیباترین پل های زمان صفویه (اجاره منزل مبله در عید)می باشد که بر روی رودخانه(اجاره باغ در عید)  زاینده رود و در سال ۱۰۶۰ هجری (اجاره باغ در نوروز) قمری به فرمان شاه عباس دوم، در انتهای چهار (اجاره منزل مبله در عید)باغ صدر و شرق سی و(اجاره باغ در عید)  سه پل ساخته شده است. این پل که(اجاره باغ در نوروز)  طولش حدود ۱۵۰ متر و عرضش (اجاره منزل مبله در عید)حدود ۱۴ و معبر آن نیز حدود ۶ متر است(اجاره باغ در عید)  از سنگ و آجر بنا شده و ۲۱ جوی(اجاره باغ در نوروز)  و ۲۶ چشمه دارد. پل خواجو (اجاره باغ در عید) چهار طبقه و (اجاره منزل مبله در عید)با کاشیکاری های(اجاره باغ در عید)  زمان صفویه بنا شده است و در وسط پل(اجاره باغ در نوروز)  برای اقامت موقتی پادشاه و خانواده(اجاره منزل مبله در عید) سلطنتی ساختمانی مخصوص که به بیگلربیگی معروف است، (اجاره باغ در عید) ساخته شده است.

پل خواجو(اجاره باغ در نوروز)  به دلیل معماری و تزئینات کاشیکاری(اجاره منزل مبله در عید) آن از سایر پل های زاینده رود معروفتر (اجاره باغ در عید) می باشد. پل خواجو که در (اجاره باغ در نوروز) عصر صفوی یکی از زیباترین پل های جهان(اجاره منزل مبله در عید) محسوب می شد، بیشتر به (اجاره باغ در عید) منزله سد و بند بوده‌ است. در بین(اجاره باغ در نوروز)  هریک از دو ضلع شرقی و غربی پل (اجاره منزل مبله در عید)ساختمانی ساخته شده (اجاره باغ در عید) که شامل چند اتاق مزین به نقاشی می باشد. این ساختمان(اجاره باغ در نوروز)  که (شاه نشین) نامیده می‌شود در آن زمان جایگاه بزرگان(اجاره منزل مبله در عید) و امیرانی بوده که برای تماشای مسابقات شنا و قایقرانی(اجاره باغ در عید)  بر روی دریاچه مصنوعی به این مکان فراخوانده (اجاره باغ در نوروز) می‌شدند.

در(اجاره منزل مبله در عید) گوشه‌ های ضلع شرقی پل خواجو دو شیر سنگی می باشد(اجاره باغ در عید)  که ظاهرا نماد سپاهیان بختیاری و محافظ اصفهان درزمان(اجاره باغ در نوروز)  صفویه می باشند(اجاره باغ در عید). پل خواجو دارای ۲۴ دهانه(اجاره منزل مبله در عید)‌ می باشد که از مکعب‌ های به دقت (اجاره باغ در عید) تراش‌ خورده بنا شده و در بخش میانی، با سدهای(اجاره باغ در نوروز)  چوبی برای گرفتن جلو رودخانه مسدود(اجاره منزل مبله در عید) شده‌ است.

به نوشته تاریخ نگاران (اجاره باغ در عید) و پژوهشگرانی که درباره سلسله صفوی بررسی کرده‌اند(اجاره باغ در نوروز) ، هدف شاه عباس دوم از ساختن پل(اجاره منزل مبله در عید) خواجو پیوند دادن دو محله خواجو(اجاره باغ در عید)  و دروازه حسن آباد با تخت فولاد و راه شیراز بوده‌(اجاره باغ در عید)  است. گردشگران و جهانگردانی(اجاره باغ در نوروز)  که در دوره‌های گوناگون به اصفهان آمده‌اند(اجاره منزل مبله در عید)، زیبایی‌های پل خواجو را ستوده، آن را در(اجاره باغ در عید)  زمره شاهکارهای جاودانه معماری (اجاره منزل مبله در عید)ایرانی و اسلامی به شمار(اجاره باغ در نوروز)  آورده‌اند.

نام دیگر(اجاره منزل مبله در عید) پل خواجو، پل بابا رکن الدین می باشد که د(اجاره باغ در عید) ر تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۱۱ به‌ عنوان یکی از (اجاره باغ در نوروز) آثار ملی ایران ثبت شده است.


پل خواجو

شیراز مبله,مبله شیراز,منزل مبله شیراز,منزل مبله در شیراز,اجاره منزل مبله در شیراز,باغ مبله شیراز,باغ مبله در شیراز,اجاره باغ مبله در شیراز,آپارتمان مبله شیراز,آپارتمان مبله در شیراز,اجاره آپارتمان مبله در شیراز,هتل آپارتمان مبله شیراز,هتل آپارتمان مبله در شیراز,اجاره هتل آپارتمان مبله در شیراز,سوئیت مبله شیراز,سوئیت مبله در شیراز,اجاره سوئیت مبله در شیراز,سوییت مبله شیراز,سوییت مبله در شیراز,اجاره سوییت مبله در شیراز,منزل دربست شیراز,منزل دربست در شیراز,اجاره منزل دربست در شیراز,ویلا باغ مبله شیراز,ویلا باغ مبله در شیراز,اجاره ویلا باغ مبله در شیراز,هتل آپارتمان شیراز,هتل آپارتمان در شیراز,مبله شیراز,منزل مبله,آپارتمان مبله,سوئیت مبله,سوییت مبله,خانه مبله,باغ مبله,هتل آپارتمان,اجاره هتل شیراز,اجاره هتل در شیراز,اجاره هتل آپارتمان در شیراز,سفر به شیراز,سفر به شهر شیراز

پیگیری / جستجو